Sahte Site (Phishing) Nedir?

Sahte siteler, ağırlıklı olarak finans veya bankacılık olmak üzere kurumlara ait web sitesi ve hizmetleri taklit ederek sizi yanıltmak ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmek üzere tasarlanmış sahte web adresleridir. İlgili kuruma aitmiş gibi görünen ve size ait bir takım kritik bilgileri bu siteler üzerinden alarak yapılan siber dolandırıcılık teşebbüsleri, günümüzde saldırganların en sık başvurduğu yöntemlerden biridir.

Sahte Site İhbar Servisi, internet kullanıcılarının bu tür tuzaklara düşmesini engellemek ve ülkemizde yoğun şekilde gerçekleştirilen bu siber dolandırıcılık eylemlerini engellemek üzere geliştirilmiş kollektif bir teşebbüstür. Bu servis üzerinden ihbar edilen sahte siteler, hızlı şekilde işleme alınacak ve kapatılması için gerekli her türlü işlem yürütülecektir.

İstatistiklere göre, sahte siteler her yıl %125’lik bir artış göstermektedir. Sahte site saldırıları, her gün 100 milyon kişiye ulaşabilmektedir. Internet kullanıcılarının yaklaşık %55’i, her hafta yaklaşık bir sahte site ile karşılaşmaktadır. Türkiye; son yıllarda, başta Rusya ve Romanya olmak üzere bir çok ülkedeki siber-dolandırıcılar için aktif bir hedef haline gelmiştir.

Sahte site örneklerini sağ tarafta görebilirsiniz;